Szukaj:  

serwis relacji inwestorskich

 

Bowim w mediach / 09.10.2012 wnp.pl - Przekręty w handlu stalą narastają

Ogromnym problemem, z którym od kilku lat boryka się rynek wyrobów hutniczych, jest proceder związany z wyłudzaniem podatku VAT. Ten problem cały czas narasta - alarmują dystrybutorzy stali.

 

- Nieuczciwe firmy, deklarując import i eksport w ramach UE, korzystają z zerowej stawki podatku VAT. W ten sposób wykorzystują zjawisko "karuzeli podatkowej" i wprowadzają towar do kraju w cenie obniżonej o stawkę podatku - przypomniała w rozmowie z portalem wnp.pl Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

 

Uzyskana w ten sposób przewaga nad legalnie działającymi podmiotami doprowadza do nieuczciwej konkurencji, a w konsekwencji do dezorganizacji właściwego rynku wyrobów hutniczych. To realne zagrożenie dla funkcjonowania polskich dystrybutorów.

 

- Szacujemy, że roczne straty dla budżetu państwa z tytułu wyłudzeń podatku VAT, tylko w jednym asortymencie prętów budowlanych, to ok. 400 mln zł, a dla legalnie działających firm utrata ok. 50 proc. rynku - podkreśliła prezes PUDS.

 

Jacek Rożek, wiceprezes Bowimu, przyznał, że spółka mocno odczuwa sytuację związaną z wyłudzaniem VAT.

 

- Od czterech lat bardzo trudno jest kupić pręty zbrojeniowe od producenta i sprzedać je na rynku opłacalną marżą. Dziś tym rynkiem rządzą firmy działające niezbyt legalnie i ten problem cały czas narasta - powiedział wnp.pl Rożek.

 

Podobnego zdania jest Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu.

 

- W zasadzie wiele podmiotów jest stawianych pod ścianą - albo uczestniczą w tym procederze, albo wylatują z rynku. Jeżeli same tego nie zrobią, to zrobi to konkurent, który na tym skorzysta - powiedział wnp.pl Bernhard.

 

Z kolei Tomasz Milas, prezes TM Steel, wskazał, że spółka z powodu przekrętów z VAT zrezygnowała z kilku ciekawych kontraktów eksportowych.

 

- Zjawiały się u nas firmy, które proponowały dobre ceny i szybkie płatności, ale szybko rezygnowały, gdy stawialiśmy warunek własnego transportu. TM Steel stara się kupować produkty tylko od znanych i renomowanych firm. Prowadzimy eksport tylko na bliskie rynki, Czechy i Słowację, tylko własnym eksportem - podkreślił w rozmowie z wnp.pl.

 

PUDS, poza nagłaśnianiem i piętnowaniem zjawiska wyłudzania VAT, chce także włączyć się w próbę zmiany obecnie obowiązujących przepisów podatkowych z rozliczania się w sposób memoriałowy na sposób kasowy.

 

Taka zmiana sposobu rozliczania podatków polegałaby na zaliczaniu w koszty i odpisywaniu podatku VAT w chwili zapłacenia, a nie otrzymania faktury. W opinii PUDS, ta metoda może przyczynić się do ograniczenia zjawiska finansowania się kosztem podwykonawców oraz dostawców materiałów.

 

Czytaj cały artykuł

 
 
Kontakt Formularz

 
  
Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia jej poprawnego działania.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. KLIKNIJ TUTAJ