Szukaj:  

serwis relacji inwestorskich

 

Bowim w mediach / 15.02.2013 puds.pl - Branża stalowa: Skarb Państwa nie ma pomysłu na walkę z patologią wyłudzania VAT

Branża stalowa: Skarb Państwa nie ma pomysłu na walkę z patologią wyłudzania VAT.

 

 

Jeżeli proceder wyłudzania VAT nadal będzie się rozwijał, to niewykluczone, że już niebawem w Polsce w ogóle nie będą produkowane pręty zbrojeniowe – przekonuje Josep Vilaseca, prezes Celsy Huty Ostrowiec.

 

Wiceminister finansów Maciej Grabowski zapewnił w tym tygodniu, że władze państwowe z całą powagą podchodzą do walki z procederem wyłudzania VAT w obrocie stalą. W cytowanej przez PAP wypowiedzi stwierdził, że powstała już specjalna grupa operacyjna, która zajmuje się wykrywaniem tego typu przestępstw. W jej skład oprócz inspektorów z urzędów kontroli skarbowej wchodzą policjanci oraz funkcjonariusze innych organów ścigania. Minister Grabowski dodał, że działanie wspomnianej grupy operacyjnej to skuteczniejsza metoda walki z patologią niż, postulowane przez przedstawicieli branży stalowej, zmiany w przepisach mające wprowadzić tzw. system odwróconego VAT (podatek płaci jedynie finalny odbiorca towaru).


Z opinią ministra nie zgadzają się przedsiębiorcy. Tym bardziej, że działania podejmowane przez administrację państwową często zamiast w przestępców uderzają w uczciwe firmy. Tak się stało m.in. w przypadku Bowimu, któremu Urzędu Kontroli Skarbowej nakazał zapłacić 2,6 mln zł i zarzucił brak należytej staranności przy weryfikacji kontrahentów, którzy kupowali pręty zbrojeniowe i deklarowali ich import, a w rzeczywistości wprowadzali towar do obrotu na terenie Polski. Spółka zamierza odwołać się od tej decyzji i skierować sprawę do sądu.


– Jesteśmy przekonani, że urzędnicy skarbowi popełnili błąd. To nie my powinniśmy zostać ukarani. Bowim był przecież ofiarą, a nie beneficjentem przestępczej działalności – wyjaśnia w rozmowie z portalem puds.pl Adam Kidała, wiceprezes Bowimu. – Przedstawiciele administracji państwowej zamiast wspierać uczciwe firmy, nasyłają na nie kontrole i nakładają kary w oparciu o fałszywe przesłanki. Wydaje się, że Skarb Państwa nie ma pomysłu, jak doprowadzić do eliminacji procederu wyłudzania VAT, który w ostatnim czasie, jeżeli chodzi o handel prętami zbrojeniowymi, urósł do monstrualnych rozmiarów. Dotychczasowe działania są nieskuteczne, miejsce jednego złapanego przestępcy zajmuje dwóch kolejnych – dodaje Adam Kidała.


Według ostrożnych szacunków mniej więcej połowa prętów żebrowanych sprzedawanych na polskim rynku przechodzi przez ręce podmiotów wyłudzających VAT. Ma to katastrofalne skutki dla branży stalowej. Na alarm biją już nie tylko dystrybutorzy i przetwórcy wyrobów hutniczych, ale też ich producenci.


– W ostatnich dwóch latach rynek prętów żebrowanych w Polsce stał się przedmiotem oszustw na VAT, co stanowi zagrożenie dla przemysłu wyrobów żebrowanych i jednocześnie dla tysięcy miejsc pracy – przekonuje w wypowiedzi dla magazynu „Stalowe Forum” Josep Vilaseca, prezes Celsy Huty Ostrowiec. – Jeżeli oszustwa będą nadal miały miejsce, wątpię, czy w 2014 r. w Polsce wciąż będą produkowane wyroby do zbrojenia betonu. Znikną też prawdopodobnie z rynku dystrybutorzy i rodzime zbrojarnie, które nie biorą udziału w oszustwie.

 

Czytaj cały artykuł

 
 
Kontakt Formularz

 
  
Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia jej poprawnego działania.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. KLIKNIJ TUTAJ