Szukaj:  

serwis relacji inwestorskich

 

Bowim w mediach / 09.07.2013 parkiet.com - Wkrótce drugi pozew o anulowanie umowy

– Złożymy pozew o stwierdzenie nieważności niektórych zapisów porozumienia inwestycyjnego z Konsorcjum Stali z grudnia 2010 roku – zapowiada Jacek Rożek, wiceprezes Bowimu.

 

Chodzi o opcję odkupienia od Konsorcjum 2,47 mln akcji po kursie 8,5 zł plus odsetki (bieżący kurs to 3,4 zł) – papiery zostały wyemitowane przez Bowim w ramach rozliczenia długu. Chodzi również o karę umowną ustaloną na 25 mln zł, gdyby Bowim nie wykonał opcji.

 

Dlaczego zarząd sosnowieckiej firmy chce unieważnienia umowy, którą podpisał 2,5 roku wcześniej? – Projekt tej umowy został przedstawiony przez prawników Konsorcjum. Podpisując ją, nie mieliśmy żadnych przesłanek, by móc przypuszczać, że może ona być nieważna z mocy prawa – tłumaczy Rożek. Dodaje, że decyzja o tym, by sprawę rozstrzygnął sąd, zapadła po tym, jak na posiedzeniu rady nadzorczej jeden z jej członków przedstawił opinię prawną, z której wynika, że niektóre zapisy umowy są bezwzględnie nieważne, a członkowie zarządu mogą ponieść odpowiedzialność karną i cywilną, jeśli wykonają jej zapisy.

 

W maju umowę między spółkami zakwestionował mniejszościowy udziałowiec Bowimu – DM IDMSA. Na jego wniosek sąd w Katowicach ustanowił zabezpieczenie powództwa w postaci zakazu występowania przez Konsorcjum z żądaniem wykonania opcji oraz zakazu egzekwowania kary. Jak informuje Rafał Abratański, wiceprezes DM IDMSA, pozew o stwierdzenie nieważności umowy został złożony 13 czerwca.

 

Sam Bowim złożył analogiczny wniosek o zabezpieczenie powództwa w sądzie w Warszawie.

 

Konsorcjum złożyło zażalenie na oba wnioski. W efekcie sąd w Warszawie uchylił zakaz występowania z żądaniem wykonania opcji. Wczoraj nie udało się nam uzyskać informacji na temat statusu sprawy w sądzie w Katowicach.

 

Na razie Bowim odmawia wykonania opcji, kwestionuje też zasadność wystąpienia Konsorcjum z żądaniem z uwagi na zakaz wydany przez katowicki sąd. Zgodnie z zapisami umowy Konsorcjum może wystąpić o wykonanie opcji od 1 do 16 lipca.

 

Formalnie Bowim nie ma możliwości nabywania akcji własnych. Na WZA 28 czerwca Konsorcjum bezskutecznie próbowało przeforsować stosowne zmiany w statucie. Umowa z Konsorcjum stanowi jednak, że Bowim może wskazać inny podmiot, który odkupi papiery.

 

Czytaj cały artykuł

 
 
Kontakt Formularz

 
  
Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia jej poprawnego działania.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. KLIKNIJ TUTAJ