Szukaj:  

serwis relacji inwestorskich

 

Bowim w mediach / 22.03.2013 hutnictwo.wnp.pl - Bowim: Trudny rok 2012, nadzieje na lepszy wynik w tym roku

Pogarszająca się koniunktura na rynku stali i proceder oszukiwania przy rozliczaniu podatku VAT - to zdaniem Bowimu główne powody gorszego wyniku spółki i grupy. Inwestycje poczynione w ubiegłym roku już w tym mają jednak przynieść poprawę sytuacji.

 

W raporcie za rok 2012 Grupa Bowim wykazała skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży na poziomie 1 019,9 mln PLN , co stanowi niewielki spadek w stosunku do porównywalnego okresu 2011 roku, kiedy przychody wyniosły 1 117,1 mln PLN. EBIT za rok ubiegły wyniósł 9,4 mln PLN, podczas gdy rok wcześniej było 15,3 mln PLN. Licząc netto grupa zakończyła rok stratą, która wyniosła 7,696 mln PLN. W roku 2011 strata wyniosła 1,218 mln PLN.

 

- Główny wpływ na spadek przychodów miała pogarszająca się koniunktura na rynku stali. Spadek popytu na wyroby stalowe miał również wpływ na uzyskiwane na sprzedaży marże. Jako zarząd dołożyliśmy wszelkich starań aby pomimo niesprzyjającej koniunktury rynkowej utrzymać jak najwyższy poziom sprzedaży i marż. Chcemy podkreślić, że poważnym problemem dla sektora dystrybucji stali w Polsce jest nieuczciwy handel stalą, wynikający z niepłacenia podatku VAT. Problem dotyczy prętów, ale też przenosi się na inne wyroby stalowe - mówi Jacek Rożek, wiceprezes Bowimu. Spółka deklaruje, że stara się unikać handlu z firmami, mogącymi brać udział w tym procederze, w związku z czym przychody ze sprzedaży prętów w całkowitych obrotach spadły z 25 proc. w roku 2008 do 5 proc. obecnie.

 

Grupa została jednak przez ten problem dotknięta. Jeden z kontrahentów Bowimu został oskarżony o udział w takim oszustwie, a sama spółka o brak należytej staranności przy weryfikacji partnerów, co spowodowało nałożenie na nią obowiązku zapłaty nieuregulowanej kwoty VAT w wysokości 2,6 mln PLN wraz z odsetkami. Bowim broni się dowodząc, że ma dokumenty potwierdzające wywóz przez kontrahenta stali za granicę, ma także potwierdzenia tego faktu przez przedstawicieli zewnętrznych firm transportowych. Sprawa ma trafić do sądu administracyjnego.

 

Wpływ na wyniki grupy miała także zakończona w lipcu 2012 roku rozbudowa serwisu stali w Płocku, dokonana przez spółkę zależną Passat-Stal. Uruchomienie w sierpniu produkcji na nowej linii pozwoliło wprowadzić do asortymentu kształtowniki zamknięte zimnogięte, które mają zastosowanie m.in. w przemyśle maszynowym, transportowym, budownictwie i górnictwie.

 

Był to krok w kierunku nowej strategii Grupy Bowim, która zamierza rozwijać serwis stali. Zakup nowych maszyn i budowa kolejnej hali produkcyjno - magazynowej umożliwi poszerzenie asortymentu i zwiększenie mocy produkcyjnych, co docelowo ma poprawić rentowność grupy. Efekty tych inwestycji, a także prowadzonej w ubiegłym roku restrukturyzacji kosztowej mają być widoczne już w wynikach I kwartału tego roku.

 

Czytaj cały artykuł

 
 
Kontakt Formularz

 
  
Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia jej poprawnego działania.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. KLIKNIJ TUTAJ