Szukaj:  

serwis relacji inwestorskich

 

Bowim w mediach / 01.02.2013 hutnictwo.wnp.pl - Bowim musi jednak zapłacić dodatkowy VAT

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach utrzymał w mocy postanowienie Urzędu Kontroli Skarbowej o nałożeniu na Bowim dodatkowych zobowiązań z tytułu podatku VAT.

 

Urząd Kontroli Skarbowej decyzję o dodatkowych zobowiązaniach Bowimu wydał we wrześniu 2012 roku. Spółka poinformowała o tym w raporcie okresowym za III kwartał 2012.


 

UKS postawił spółce zarzut braku należytej staranności w zakresie weryfikacji kontrahentów, co doprowadziło do bezzasadnego zastosowania zerowej stawki VAT, „gdyż towar objęty transakcjami ze wskazanymi w ww. decyzjach zagranicznymi podmiotami faktycznie nie opuścił terenu Polski i to pomimo faktu, że emitent dysponuje dokumentami, które potwierdzają zarówno taki wywóz jak i rozładunek towaru poza granicami kraju.”

 

W opublikowanym komunikacie Bowim zapowiada dokonanie zapłaty, a następne stosownych korekt w dokumentach finansowych.

 

Łączna kwota nałożonych zobowiązań to 2 608 810 złotych z odsetkami od kwot należnych za dany miesiąc rozliczeniowy. Decyzja w postępowaniu administracyjnym jest ostateczna, ale można zaskarżyć ją do sądu administracyjnego.

 

Zdaniem Bowimu, decyzje UKS i dyrektora Izby Skarbowej są niezasadne i niezgodne z prawem. Spółka zamierza wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Bowim jest przekonany, że w zakresie okoliczności tej transakcji i ich dokumentacji zachował należytą staranność. Firma podkreśla, że żaden z zakwestionowanych dokumentów „nie został wystawiony przez spółkę, bowiem za wywóz oraz rozładunek towarów odpowiadali kupujący i działające na ich zlecenie firmy przewozowe”.

 

Czytaj cały artykuł

 
 
Kontakt Formularz

 
  
Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia jej poprawnego działania.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. KLIKNIJ TUTAJ