Szukaj:  

serwis relacji inwestorskich

 

Bowim w mediach / 24.09.2013 finweb.pl - Bowim kontra Konsorcjum - spór w toku

W ciągnącym się od dawna sporze pomiędzy dwiema firmami z GPW - Bowimem i Konsorcjum Stali - można od wczoraj (a właściwie od piątku) mówić o kolejnym odcinku. Nie wydaje się jednak, by był to odcinek ostatni.

 

Historię, dość zagmatwaną, szczegółowo prezentowaliśmy w naszym lipcowym artykule. Ujmując rzecz w wielkim skrócie, chodzi o to, że Konsorcjum Stali chce, aby Bowim odkupił od niego swoje własne akcje, płacąc przy tym cenę znacznie wyższą niż np. ta, którą obecnie sugeruje rynek kapitałowy. Oto bowiem na GPW za jeden walor Bowimu daje się teraz 2,76 zł, tymczasem Konsorcjum chciałoby sprzedać tej spółce jej własne walory po 8,5 zł od sztuki (i to w liczbie grubo ponad dwóch milionów tychże sztuk). Konsorcjum uważa, że Bowim zobowiązał się do tego niemal trzy lata temu, w ramach odpowiedniego porozumienia inwestycyjnego. Fundamentem sporu jest bowiem niedoszła transakcja wchłonięcia Bowimu przez Konsorcjum. To zresztą nie wszystko - Konsorcjum chce także od Bowimu zapłaty 25 mln zł kary umownej.

 

Tymczasem Dom Maklerski IDM, kontrolujący 10,5 proc. głosów na WZA Bowimu, wnioskował w katowickim sądzie okręgowym o to, by zabronić Konsorcjum żądania od Bowimu opisanego wyżej odkupu. DM IDM chciał, aby stwierdzono nieważność umowy z 3 grudnia 2010 roku, na którą powołuje się Konsorcjum. Właśnie w tej kwestii wypowiedział się w piątek 20 września sąd. Otóż oddalił on powództwo DM IDM, argumentując to "brakiem interesu prawnego powoda". Sąd przyznał, że porozumienie z 3 grudnia 2010 prawdopodobnie rzeczywiście naruszyło zasadę równego traktowania akcjonariuszy (na co powoływał się DM IDM), ale nie podzielił reszty argumentacji maklerów.

 

Piątkowy wyrok nie jest prawomocny. Z kolei temat ważności poszczególnych klauzul umownych będzie rozpatrywany przez warszawski Sąd Okręgowy (w sprawie pomiędzy Bowimem a Konsorcjum), termin rozprawy nie jest jednak jeszcze znany.

 

Warto odnotować, że wciąż pozostaje w mocy zabezpieczenie powództwa DM IDM, które polega na tym, że Konsorcjum ma zakaz składania Bowimowi oficjalnego żądania, w myśl którego Bowim miałby odkupić swe akcje.

 

Bowim, jako grupa kapitałowa, poniósł w pierwszym półroczu skonsolidowaną stratę na poziomie 2,41 mln zł przy 381 mln zł przychodów operacyjnych. To gorszy wynik niż rok temu, gdy udało się wypracować 430 tys. zł zysku netto. Skonsolidowaną stratę netto w ciągu sześciu pierwszych miesięcy roku 2013 poniosło także Konsorcjum, opiewała ona na 718 tys. zł - przy 449 mln zł wpływów ze sprzedaży. Firma notowała jednak 1,89 mln zł skonsolidowanego zysku operacyjnego.

 

Czytaj cały artykuł

 
 
Kontakt Formularz

 
  
Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia jej poprawnego działania.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. KLIKNIJ TUTAJ